Historia koszul nocnych

Skąd się wzięły koszule nocne?

Koszula nocne to wbrew pozorom nie jest zwyczajny skrawek materiału, w którym zasypiamy. Ta część stroju ma bardzo ciekawą historię i którą poznać.

Czym w ogóle jest koszula nocna?

Jest to ubiór używany – jak łatwo zgadnąć po nazwie – w nocy. Ubiór w którym kładziemy się do łóżka. Używają go głównie kobiety, chociaż zdarzają się również oczywiście i koszule nocne dla mężczyzn, nie zakrywają jednakże – jak wersje dla kobiet – całego tułowia i nóg, ale tylko górną część ciała. Są również wersje dla kobiet, w których nogi pozostają, chyba, że dokupimy do nich specjalne spodnie piżamowe. Jak więc widać, możliwości jest naprawdę wiele.

Od czego się to wszystko zaczęło?

Za początek koszul nocnych można uznać wyprodukowanie w osiemnastym wieku tak zwanych „koszul małżeńskich”, dzięki którym małżonkowie nie musieli ani oglądać swojego nagiego ciała, ani dotykać go podczas ewentualnych zbliżeń. Były one albo obszyte bardzo delikatnym haftem, albo nawet specjalnymi sentencjami, zdaniami skierowanymi do chrześcijan, np. krótkie hasła na temat tego, jak należy żyć pobożnie i w zgodzie z Bogiem.

Na początku ubiegłego wieku styl i moda zaczęły się zmieniać i koszulę nocną powoli zastąpiła piżama, czyli po prostu koszula zapinana na guziki. Koszula ta okrywała już znacznie mniejszą część ciała, niż wspomniana koszula nocna z wieku osiemnastego.

Wzory koszul nocnych, czy też piżam, są naprawdę przeróżne, a strój ten może być albo uszyty z normalnych, bawełnianych dzianin lub też tkanin. Może być nieco bardziej elegantszy i powstawać z na przykład jedwabiu, czy też satyny. Nie chodzi już też o to, aby małżonek miał utrudniony dostęp do naszego ciała i przez to chętniej dochodziło do zbliżenia w przypadku bardzo pruderyjnej osoby – dziś chodzi o to, aby nie zmarznąć w nocy i dobrze się wyspać. Tak samo zmieniły się ceny koszul nocnych i piżam. Dawniej dosyć drogie, dziś całkiem tanie – chyba, że zdecydujemy się na coś naprawdę eleganckiego i wykonanego z bardzo drogiego materiału.

Obecnie wybór koszul nocnych czy piżam jest bardzo szeroki. Polskie marki bielizny oczywiście nie mają się czym wstydzić. Jest wręcz odwrotnie, wyróżniają się na tle konkurencji jakością, fasonami, ilością fasonów. Warto wyróżnić polskie marki takie jak Babella, Doctor Nap, Italian Fashion czy Rosli, a także producentów zmysłowych i seksownych koszul nocnych – Dkaren, Obsessive oraz Axami.